Sometimes the best photographs are the ones where you strip everything away and just let light do the talking. Simple.
| Aperture | ƒ/3.5 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 24mm |
| ISO | 160 |
| Shutter speed | 1/100s |

Sometimes the best photographs are the ones where you strip everything away and just let light do the talking. Simple.
| Aperture | ƒ/3.5 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 24mm |
| ISO | 160 |
| Shutter speed | 1/100s |

Blue hour is that magical window between sunset and full darkness when the sky becomes this gorgeous gradient from deep blue to warm orange. That’s what I saw on a cold December evening looking across the River Lee at Bachelor’s Quay.
| Aperture | ƒ/4 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 24mm |
| ISO | 12800 |
| Shutter speed | 1/320s |

The Millennium Bridge in Cork doesn’t wobble like the Shakey Bridge but it probably sees a lot more foot traffic as it links Pope’s Quay and Kyrl’s Quay and Cornmarket Street.
The bridge was built in 2004. I have some photos of that which I may dig up and link from here later.
| Aperture | ƒ/2.8 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 24mm |
| ISO | 16000 |
| Shutter speed | 1/60s |

When we arrived at Clogher Strand for a photography session last month I spotted a group of teenagers sitting in the grass. I just realised something. They weren’t looking at their phones!
| Aperture | ƒ/6.3 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 132mm |
| ISO | 2500 |
| Shutter speed | 1/500s |

Burning steel wool reflects in the still waters, tracing arcs of fire through the air.
| Aperture | ƒ/10 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 44mm |
| ISO | 320 |
| Shutter speed | 10s |

This seagull had his eye on that man’s lunch. I wonder if he got any crumbs. They have no fear!
| Aperture | ƒ/5 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 57mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/800s |

I like photographing multi-storey car parks. Usually there’s a good view from the top floor, and I’ll always find something interesting inside too.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 24mm |
| ISO | 16000 |
| Shutter speed | 1/125s |

Cork was wrapped in a thick fog on a mild Christmas Eve in 2005. Children were running around a painted maze on the ground near the National Monument on Grand Parade and having a great time.
Twenty years ago! So much has changed.
| Aperture | ƒ/3.5 |
| Camera | Canon EOS 20D |
| Focal length | 18mm |
| ISO | 400 |
| Shutter speed | 1/1250s |

The sea retreats in its forever battle with the sand.
Clogher Strand in late December. The day was cold but we had fun.
| Aperture | ƒ/20 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 28mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 2.5s |

I’ve photographed Sullivan’s Quay plenty of times but this was a little experiment shooting in highlight-priority mode. I brightened it up later but I like the way it came out and love the yellow reflected light on the River Lee.
Here’s Sullivan’s Quay at sunset many years ago from much the same view point!
| Aperture | ƒ/2.8 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 24mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/2s |

Father Mathew Hall in Cork is well known to generations of school kids who participated in the annual Feis Maitiú there. This is what it looked like in 2006 and while it is still blue, the overhang appears to be gone if you look at it in Google Maps.
I hope they still play bingo there. 🙂
| Aperture | ƒ/7.1 |
| Camera | Canon EOS 20D |
| Focal length | 20mm |
| ISO | 200 |
| Shutter speed | 1/250s |