We stopped for a break in St. John’s Church Garden where I spotted an art installation mounted on a rotary clothes line. A bit eye-catching!
| Aperture | ƒ/6.3 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 187mm |
| ISO | 500 |
| Shutter speed | 1/500s |

We stopped for a break in St. John’s Church Garden where I spotted an art installation mounted on a rotary clothes line. A bit eye-catching!
| Aperture | ƒ/6.3 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 187mm |
| ISO | 500 |
| Shutter speed | 1/500s |

A storm was rapidly approaching but the sun was still shining when I took this. Moments later the dark clouds in the background had blown over, leaving some of us drenched, and then it was bright and sunny again.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 139mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/1000s |

The Dunnes Stores on St. Patrick’s Street, Cork was only a muddy construction site in March 2008. Only the distinctive yellow front of the building remained at this time.
| Aperture | ƒ/9 |
| Camera | Canon EOS 20D |
| Focal length | 18mm |
| ISO | 200 |
| Shutter speed | 1/200s |


The news broke at the end of last month that St Augustineβs Church in Cork would be closing later this year.
Despite walking past there hundreds of times while out walking I’ve only been in there a couple of times. I happened to call in about a week before that announcement and took the photos above.
The building has been featured here before. Jeremiah Cronin sold the Echo in this porch for many years until he retired during the pandemic. He passed away in 2022.
I wonder what will happen to the building now?
| Aperture | ƒ/1.8 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 50mm |
| ISO | 12800 |
| Shutter speed | 1/800s |


I love when I spot something like this happening on the street. It happened near the London Eye where there’s a novelty photo booth shaped like a bus. Two kids were at the back, with one pointing at the wheels, and then they go and spin the wheels!
| Aperture | ƒ/4 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 29mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/640s |

The audience at Covent Garden really appreciated this knife juggler. He’d just been throwing knifes in the air above the body of a willing volunteer. I’m not sure if I’d have volunteered!
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 63mm |
| ISO | 1600 |
| Shutter speed | 1/500s |

This is what Chinatown in London looks like on a Saturday evening in July. A sea of tourists as far as the eye can see, which isn’t very far unless you’re tall.
| Aperture | ƒ/4 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 24mm |
| ISO | 640 |
| Shutter speed | 1/500s |

Chinatown was our last destination in London last year, but I think from the photo it’s obvious where we were. Lanterns and the T-shirt this woman was wearing make that clear!
| Aperture | ƒ/4 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 24mm |
| ISO | 1000 |
| Shutter speed | 1/500s |

A tan jacket, tan Timberland boots and Adidas tracksuit pants.
| Aperture | ƒ/4 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 24mm |
| ISO | 400 |
| Shutter speed | 1/500s |

There’s a narrow window just after sunset when the sky goes absolutely wild, when the sun has dropped below the horizon but the light is still bouncing around in the atmosphere, and you get these incredible bands of colour stacking up from warm orange through pink into deep purple and navy.
The navigation beacon at the end of the pier in Ballycotton hadn’t come on yet so it provided a subject for a silhouette against this gorgeous sky on a lovely August evening last year.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | ILCE-7RM5 |
| Focal length | 150mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/13s |