Some of the old boats that used to sit on the quayside on George’s Quay a few years ago.
| Aperture | ƒ/4 |
| Camera | DMC-FZ5 |
| Focal length | 66.1mm |
| ISO | 80 |
| Shutter speed | 1/320s |

Some of the old boats that used to sit on the quayside on George’s Quay a few years ago.
| Aperture | ƒ/4 |
| Camera | DMC-FZ5 |
| Focal length | 66.1mm |
| ISO | 80 |
| Shutter speed | 1/320s |

Dunquin Pier at the end of the Dingle Peninsula sits below a steep grassy cliff. Last year I saw three teenage girls sitting on the edge of the cliff you can see in this photo. I got dizzy just looking at them but they weren’t in (much) danger. There’s a step below where many feet have worn away the grass.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | ILCE-7M3 |
| Focal length | 24mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/30s |