When you visit Oileán Chléire (Cape Clear) look to the left and you’ll see this formation of rocks.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 82mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/320s |

When you visit Oileán Chléire (Cape Clear) look to the left and you’ll see this formation of rocks.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 82mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/320s |

Donegal, August 2017.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 17mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/320s |

Park Street, Bristol. April 2017.
| Aperture | ƒ/22 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 17mm |
| ISO | 200 |
| Shutter speed | 30s |

Oliver Plunkett Street, Cork. March 2018.
| Aperture | ƒ/1.7 |
| Camera | SM-G935F |
| Focal length | 4.2mm |
| ISO | 40 |
| Shutter speed | 1/1000s |

Cork, November 2014.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 17mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/160s |

The rebuilt Páirc Uí Chaoimh in Blackrock, Cork.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 28mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/160s |

Slieve League, or Sliabh Liag as Gaeilge in April 2018.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 17mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/100s |

The Pantheon, Rome. November 2017.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 17mm |
| ISO | 250 |
| Shutter speed | 1/30s |

The sun hadn’t even risen yet when it started raining. Last week in Blarney.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 188mm |
| ISO | 100 |
| Shutter speed | 1/320s |

Grand Parade, Cork. March 2018.
| Aperture | ƒ/8 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 28mm |
| ISO | 320 |
| Shutter speed | 1/250s |

A portrait shoot was held by Blarney Photography Club a few months back. Here’s a few photos of the beautiful Ina Andriukaityte Leonaviciene.


| Aperture | ƒ/5.6 |
| Camera | Canon EOS 6D |
| Focal length | 93mm |
| ISO | 400 |
| Shutter speed | 1/160s |